184086. VÄGGLAMPA, ett par, Essde-lampa, Bröderna Johansson, Auto metall, Skellefteå, 1930/40-tal. Utrop 1500kr. 2014.09.01. Inropad för 2402kr. De skall placeras på ömse sidor om min helväggsbokhylla, 4x2.7m, som läslampor och för belysning av bokhyllan under mörka myskvällar nu i höst.

180498. MATTA, Nain med silkesinslag, 318 x 223 cm. Mycket tätknuten, ca 600.000 knutar per kvm. 22 aug 2014 kl. 11.500kr (utrop 15.000kr)

STOLAR, 2+2 st, bl.a. Jan Hallberg, Tallåsen AB, 1960-tal, formpressade sitsar samt ryggstöd i teak, underreden i björk, sitthöjd ca 43 cm. Inropade

176113. LÄKARPALL, industridesign, 1900-talets andra hälft. Utrop 800kr, inköpt för 500 kr 2014.08.26

189521. FÅTÖLJ "SVANEN", snurrbar. Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark 1994. Såld 9500 kr 13 sept 2014

Stolar teak 1960-tal. Två av vardera sorten inropade på auktion. Inte så blanka och fina som på bilden, vilket gör det lättare att fullfölja planen att måla om dem i jordiga färger. Den vänstra ommålad i tunna lager i en mörk blåviolett färg där träets struktur fortfarande lyser igenom. Ser verkligen modern ut.

Bordslampa i funkisstil. Slutpris 1600 kr på auktion augusti 2014

174426. SKRIVBORDSLAMPA, blåmålad metall, 1900-talets första hälft. Inköpt 300 kr 29 aug -14

Stolar Ib Kofod-Larsen. Sex stolar slutpris 5600 kr på auktion i augusti 2014

Sex stolar slutpris 5600 kr på auktion i augusti 2014

Nain 6La signerad: Habibian matta RXR2. 152x233 cm. Nutida 0-20 år (inte använd).  Cirka 810 000 knutar per m². 21000 kr.

180501. MATTA, Ljus Keshan, signerad, 295 x 197 cm. 22 aug 2014 7500kr (utrop 8000kr)

MATTA, Ljus Keshan, signerad, 295 x 197 cm.

Stolar Holm populär. Slutpris 1400 kr på auktion, augusti 2014

Pinterest
Search