Auktioner

12 Pins2 Följare
184086. VÄGGLAMPA, ett par, Essde-lampa, Bröderna Johansson, Auto metall, Skellefteå, 1930/40-tal. Utrop 1500kr. 2014.09.01. Inropad för 2402kr. De skall placeras på ömse sidor om min helväggsbokhylla, 4x2.7m, som läslampor och för belysning av bokhyllan under mörka myskvällar nu i höst.

180498. MATTA, Nain med silkesinslag, 318 x 223 cm. Mycket tätknuten, ca 600.000 knutar per kvm. 22 aug 2014 kl. 11.500kr (utrop 15.000kr)

STOLAR, 2+2 st, bl.a. Jan Hallberg, Tallåsen AB, 1960-tal, formpressade sitsar samt ryggstöd i teak, underreden i björk, sitthöjd ca 43 cm. Inropade

176113. LÄKARPALL, industridesign, 1900-talets andra hälft. Utrop 800kr, inköpt för 500 kr 2014.08.26

189521. FÅTÖLJ "SVANEN", snurrbar. Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark 1994. Såld 9500 kr 13 sept 2014

Stolar teak 1960-tal. Två av vardera sorten inropade på auktion. Inte så blanka och fina som på bilden, vilket gör det lättare att fullfölja planen att måla om dem i jordiga färger. Den vänstra ommålad i tunna lager i en mörk blåviolett färg där träets struktur fortfarande lyser igenom. Ser verkligen modern ut.

174426. SKRIVBORDSLAMPA, blåmålad metall, 1900-talets första hälft. Inköpt 300 kr 29 aug -14

Stolar Ib Kofod-Larsen. Sex stolar slutpris 5600 kr på auktion i augusti 2014

Nain 6La signerad: Habibian matta RXR2. 152x233 cm. Nutida 0-20 år (inte använd).  Cirka 810 000 knutar per m². 21000 kr.

180501. MATTA, Ljus Keshan, signerad, 295 x 197 cm. 22 aug 2014 7500kr (utrop 8000kr)

Fler idéer

174426. SKRIVBORDSLAMPA, blåmålad metall, 1900-talets första hälft. Utrop 400 kr, köpt för 300 kr 2014.08.28, ingen besvärade sig med att bjuda emot. Ej tidigare sett denna typ förut,   förutom på någon blogg där någon stolt visade  upp sin egen lampa. På den var sladden inklämd  mellan stativets båda plattstål, snyggt och  redigt. Gillar den tunga gjutjärnsfoten. Den är ommålad vilket ger mig friheten att förvandla den som jag vill.

204049. MATTA, Orientalisk, grön Keshan, 390 x 280 cm. – Auctionet

Modular wooden storage boxes. For more like this, click the picture or visit RedOnline.co.uk

spring storage solutions how to declutter your home

Grain pendel

Grain pendel

Cebu taklampa - korglampa  Rustikaste lampan, för moderna och lantliga rum. Flätad rotting. Rustik och lätt takskärm med stort spridningsljus

dining table in front of glass doors

Keeping It Simple: Minimalist Dining Rooms — Roundup

Tucano Hängematten Online-Shop :: Licht & Lampen >> Vita Lampen >> Federlampe Eos XL

Pinterest
Sök