Foto Ekdalen

Collection by Anna stefansdotter

11
Pins
 •
21
Followers
Ideas for house exterior scandinavian swedish cottage Swedish Cottage, Red Cottage, Swedish House, Cozy Cottage, Cottage Style, Home Beach, Red Houses, Cottage Exterior, Grey Exterior

Pittoreskt mitt i byn

F örsta gången som Micha och Magnus kom hit fick de båda två samma känsla: – Vi ville inte åka härifrån! Huset var så vackert och det fanns ett sådant naturligt lugn. Att huset dessutom var nyrenoverat gjorde inte saken sämre. Det var bara att flytta in och njuta, berättar Micha, när han visar runt […]

love this, missing sweden! Swedish Cottage, Red Cottage, Swedish House, Cozy Cottage, Red Houses, Red Geraniums, Timber House, Wooden House, Swedish Style

nordingården

Livet på landet i två torp-Inredning, trädgård, mat & vin

  Swedish Cottage, Red Cottage, Cottage Style Homes, Swedish House, Cozy Cottage, Wooden Cottage, Scandinavian Cabin, Scandinavian Design, Fairytale House

Gård & Torp – Välkommen till Gård och torp-panelen

Hem – Om Panelen – FAQ – Logga In När du blir medlem i panelen Är du med och tycker till om vårt innehåll, reklamen vi visar samt hjälper företag att förbättra sina produkter, tjänster och erbjudanden. Dina åsikter kommer även att påverka statistik om samhälle och politik, som blir underlag för beslut inom olika organisationer i Sverige och […]

Röda stugor tåga vi förbi Swedish Cottage, Red Cottage, Red Houses, Little Houses, Cottage House Plans, Cottage Homes, Sweden House, House In Nature, Wooden Buildings

Röda stugor tåga vi förbi

När hemmansägare Seved Augustson i Vittskögle i maj 1872 rödfärgade sitt hus, anade han inte att han höll på att skapa den svenska nationalsymbolen: den röda stugan med de vita knutarna. Idag ser vi rödfärgen snart sagt överallt i den svenska bebyggelsen - träslott, kyrkor, prästgårdar, bondgårdar, torp, egnahem, fritidshus, villor, uthus... - gammalt och nytt, lågt och högt. Den rödfärgade fasadens levande skönhet är i ständig förvandling i takt med ljusets skiftningar...., morgonljus…

Scandinavian Farmhouse: Swedish Farmhouse/Cottage with Red White siding and beautiful time Swedish Farmhouse, Swedish Cottage, Red Cottage, Swedish House, Cottage Living, Swedish Style, This Old House, Up House, Farm House

Norregård

Idag vänder veckan mot Helg & den 4:e Advent....Jag hinner inte med!! Kan vi stoppa tiden bara liiiite?? Nu pågår iaf julklappsinslagningen för fullt i Norregård:)) Har några klappar kvar som jag hoppas fixa de närmaste dagarna.... Filips morfar är en duktig musikant & spelar både i musikkår & i storband!! När det var dags att slå in hans klappar valde vi självklart notpapper..... Som Filip sa...mamma då kan han ju spela på dom sen:)) Ha en bra onsdag!!! ♥♥♥ Malin

Huset, min pappas barndomshem, en gammal skola från 1800-talet mitt i den småländska idyllen. Wooden Houses, Old Houses, Home Id, Red Cottage, My Dream Home, Cottages, Sweden, Pergola, Barn

Huset, min pappas barndomshem, en gammal skola från 1800-talet mitt i den småländska idyllen.