Lifesstyle A/W18

Collection by Auktionshuset Kolonn

30
Pins

I ett myller av uppdateringar och flöden kan det vara svårt att navigera, därför har vi handplockat ett dussintal föremål så att du lättare ska kunna hitta dina favoriter. Vi blandar olika epoker och stilar med kända och oidentifierade designers men rubbar aldrig på kvalitén och hantverket på föremålet. Vi hoppas att du ska hitta en personlig och hållbar stil som står sig under tidens gång och att du gillar den här auktionen lika mycket som vi.

CARL-AXEL LUNDING. 2 st, skulpturer, skuret trä, signerade och daterade -50. Heels, Auction, Heel, Shoes Heels, High Heel, High Heels

CARL-AXEL LUNDING.

CARL-AXEL LUNDING. 2 st, skulpturer, skuret trä, signerade och daterade -50.

TAKLAMPA, plast, 1960/70-tal.

TAKLAMPA

TAKLAMPA, plast, 1960/70-tal.

MATBORD, glas med metall, troligen Marco Zanuso för Zanotta, Italien, 1900-talets andra hälft.

Marco Zanuso

CARL-AXEL LUNDING. Skulptur, trä, signerad och daterad -50.

CARL-AXEL LUNDING.

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM. Vävnad, "Medaljongerna", signerad MMF, 1900-talets första hälft. Designers, Bags, Fashion, Handbags, Moda, Fashion Styles, Totes, Lv Bags, Hand Bags

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM.

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM. Vävnad, "Medaljongerna", signerad MMF, 1900-talets första hälft.

LOUIS VUITTON. Handväska, "Papillion 30", monogram kanvas, Paris, Frankrike.

LOUIS VUITTON.

PEDER JOSEFSSON. "Gul-Röd", färgetsning, signerad och numrerad 2/20.

PEDER JOSEFSSON.

LOUIS VUITTON. Väska så kallad Duffel bag, "Keepall 55", monogram, Paris, Frankrike 1988. Duffel Bag, Louis Vuitton Speedy Bag, Monogram, Paris, Monograms

LOUIS VUITTON.

LOUIS VUITTON. Väska så kallad Duffel bag, "Keepall 55", monogram, Paris, Frankrike 1988.

JOSEF FRANK. Papperskorg, Firma Svenskt Tenn, omkring 1900-talets mitt.

JOSEF FRANK.

JOSEF FRANK. Skrivbord/sideboard, modell 2115, Mahogny, Firma Svenskt Tenn. Decor, Furniture, Table, Entryway Tables, Home Decor, Entryway

JOSEF FRANK.

JOSEF FRANK. Skrivbord/sideboard, modell 2115, Mahogny, Firma Svenskt Tenn.

BERTIL VALLIEN. Skulptur, glas, "Headman", Kosta Boda, signerad samt numrerad.

BERTIL VALLIEN.

OMERSA & Co. Figur, läder, i form av nalle, 2000-tal.

FIGUR, Nalle

CARL-HARRY STÅLHANE. Vas, stengods, Rörstrand, signerad och daterad -57. Vase, Decor, Home Decor

CARL-HARRY STÅLHANE.

CARL-HARRY STÅLHANE. Vas, stengods, Rörstrand, signerad och daterad -57.

JOSEF FRANK. Vitrinskåp, mahogny, modell 2069, Firma Svenskt Tenn. Decor, Furniture, Tenn, Cabinet, Home Decor, China Cabinet, Storage

JOSEF FRANK

JOSEF FRANK. Vitrinskåp, mahogny, modell 2069, Firma Svenskt Tenn.

BERTIL VALLIEN. Skulpturer, 3 st, glas, "Brains", Kosta Boda, signerade. Kosta Boda, Brain, Cufflinks, Accessories, Sculpture, Auction, Glass, The Brain, Wedding Cufflinks

BERTIL VALLIEN.

BERTIL VALLIEN. Skulpturer, 3 st, glas, "Brains", Kosta Boda, signerade.

BORDSPLACERINGSHÅLLARE. 12 st, metall.

BORDSPLACERINGSHÅLLARE